20.10.11

Stoletý čipera v turbanu uběhl maraton, zapíše se do Guinnessovy knihy.


Doběhl maraton v čase osm hodin, 25 minut a 16 sekund. Na tom by nebylo nic extra, jenže Brit Fauja Singh to dokázal ve sto letech. V kanadském Torontu se stal prvním běžcem historie, který v tomto věku závod dlouhý 42,195 kilometru dokončil.
Fauja Singh
Porazil sice jen pět závodníků v několikatisícovém startovním poli, ale čeká ho zápis do Guinnessovy knihy rekordů - stal se totiž oficiálně nejstarším maratoncem světa.
Singh se narodil roku 1911 v indické Pandžábu a s běháním začal teprve před 11lety poté, co mu zemřela manželka a syn. Jeho každodenní tréninková dávka je 17 kilometrů a Singh se právě díky své vytrvalosti stal po devadesátce držitelem nejrůznějších běžeckých rekordů ve své věkové kategorii.
Nedělní maraton byl už jeho osmý, kromě dálkových běhů se ale věnuje i sprintům - je veteránským rekordmanem na osmi různých tratích od 100 až po 5 000 metrů.
Trenér Harmander Singh po závodě novinářům řekl, že jeho svěřenec je radostí bez sebe a že si splnil své celoživotní přání. "Ještě než oběhl poslední metu, mi říkal: Když to zvládnu, bude to jako bych se znovu oženil."
Singh sice běh dlouhý 42,195 kilometru zvládl pomaleji než v předchozích letech a doběhl na 3 850. místě, ale vzhledem ke krizi během závodu je rád, že se do cíle vůbec dostal. Už teď plánuje, že v běhání bude pokračovat a chce se v příštím roce zapojit do běhu s olympijskou pochodní před letními hrami v Londýně.
Když se ho reportéři ptali, jak ve svém věku sportovní výkony zvládá, řekl jim: "Tajemství dlouhého a zdravého života je vyhýbat se stresu. Být vděčný za všechno, co máte, vyhýbat se špatně naladěným lidem, pořád se smát a běhat."

Zdroj: http://sport.idnes.cz/stolety-cipera-v-turbanu-ubehl-maraton-zapise-se-do-guinnessovy-knihy-1zl-/atletika.aspx?c=A111017_114249_atletika_ald

1 komentář:

Raduz řekl(a)...

To se zdá být neuvěřitelné... . Nicměně vše je možné, když se člověk drží takových životních zásad, které jsou obsaženy v poslední větě výše uvedeného článku. Zároveň by tyto zásady měly být návodem pro všechny soudobé "stresouny" :-)