Letos se na oslavu tohoto svátku konají závody v celkem 36 polských městech.
Největší z nich se bude konat ve Varšavě, kde v loňském roce startovalo více než 5000 účastníků. Tentokrát organizátoři stanovili limit 7500 běžců. V Pomořansku, hraje prim Běh nezávislosti v Gdyni, kde za několik let vzrostla návštěvnost několikanásobně - v loňském roce to bylo téměř osm set lidí. V Západopomořském vojvodství se běžci schází tradičně ve městě Goleniów nedaleko Štětína. Běžci z Kujavy se pravděpodobně rozhodnou pro blízkou Toruň, zatímco běžci ze Slezska, mají možnost ve městě Ruda Śląska. Není proto překvapením, že akce se konají i ve velkých městech jako je Krakov, Vratislav, Bydhošť , Lodž nebo Poznaň.
Gdynia - XIII Běh nezávislosti, 10 km
Akce je zde organizována po mnoho let a stále získává na větší popularitě. Závod probíhá ve dvou okruzích na bulváru nad zátokou. Nízké startovné a výborná atmosféra přitahuje spousty běžců.
Počet účastníků 2009: 784
Varšava - XXII Běh nezávislosti, 10 km
Největší běh tohoto typu v Polsku. Nespornou výhodou je trasa, vedoucí centrem Varšavy. V letošním roce, vzhledem k velkému zájmu je omezen počet účastníků na 7500 lidí!
Počet účastníků 2009: 5254
Lubianka - XIV Běh nezávislosti, 11 km
Do tohoto malého městečka nedaleko Toruně přijíždějí každý rok davy běžců. Městský úřad každoročně pořádá až 12 běžeckých závodů, ale ten 11. listopadu je třešničkou na dortu v ročním kalendáři akcí. Obrátka na trati je na zámku Bierzgłowski a cíl na stadionu v malinké vesničce Pigża.
Počet účastníků 2009: 444
U našich severních sousedů představuje běh tak, jako v USA, životní styl. Poláci měli vždycky k Americe blízko… Lidé obou států mají „vyvinutou“ národní hrdost (na rozdíl od nás Čechů :-)
Další podobnou masovou záležitostí v Polsku je akce „Běhej Varšavo“, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne chůze. Probíhá vždy v polovině října. Je to největší akce tohoto typu ve střední a východní Evropě vůbec. Letos se jí zúčastnilo kolem 15.000 osob! Z toho hlavním městem proběhlo kolem 10.000 běžců v identických zelených tričkách, proti nim vyrazilo v akci „Pochodujeme, povzbuzujeme“ na 5.000 chodců Nordic Walking. Takže dvě třetiny se přihlásily k běhu. Jen pro zajímavost, vítězem tohoto desetikilometrového závodu se stal vítěz Varšavského maratonu, který se konal týden před tím, Etiopan Tola Bane, a to v poměrně kvalitním čase 28:46. I na druhém a třetím místě doběhnuvší polští vytrvalci zvládli trať pod třicet minut.
Co se týká rozdílů mezi Čechy a Poláky, tak těch je poměrně hodně. Zrovna nedávno jsem sledoval v televizním pořadu Před půlnocí rozhovor se známým polským knězem Zbigniewem Czendlikem, který odpověděl, že rozdíl mezi Poláky a Čechy vidí např. v tom, že Polák má zanedbanou zahradu a zevnějšek domu, ale má plnou lednici. Kdežto Čech má krásný dům s upravenou zahradou, ale lednici poloprázdnou :-)
Již druhým rokem náš oddíl v čele s Otto Seitlem spolupořádá s Energetykem Rybnik česko-polský pohár RYBOST (Rybnik-Ostrava). Jde o dvanáct bodovaných závodů, kdy šest se koná u našich severních sousedů a šest u nás v Ostravě. Pravdou je, že Poláků jezdí k nám o mnoho více, než nás do Polska. Je tomu tak i přesto, že jsou o mnoho pohostinnější než my. Pro ně je závod totiž společenskou akcí na půl dne. Odběhnete si závod, obdržíte medaili, diplom. Potom dostanete zdarma vstupenku na bazén. Pak přijdete z bazénu a dostanete polskou specialitu bigos, což je velmi chutné tradiční polské a litevské jídlo ze zelí a masa. Poláci o tomto pokrmu tvrdí, že je to božská směs, která se musí dusit vždy 7 hodin. Příprava jídla trvá tři dny.
To u nás odběhnete závod, když je sprcha, dáte si sprchu a rychle na vyhlášení vítězů. Pět minut po něm - nikde nikdo :-) Tímhle přístupem by jste Poláky těžce urazili :-)
Těch rozdílů je opravdu hodně. Pokud máte zrovna čas a chuť, tak si některé rozdíly mezi námi můžete také přečíst zde nebo taky tady.
To u nás odběhnete závod, když je sprcha, dáte si sprchu a rychle na vyhlášení vítězů. Pět minut po něm - nikde nikdo :-) Tímhle přístupem by jste Poláky těžce urazili :-)
Těch rozdílů je opravdu hodně. Pokud máte zrovna čas a chuť, tak si některé rozdíly mezi námi můžete také přečíst zde nebo taky tady.
1 komentář:
Přečetl jsem si vše, až na Kaczyńské, to už bylo i na mě dlouhé.
Jedno velice trefné nebo tristní(nebo nevím jak bych ho nazval- někdo snad najde lepší výraz) srovnání, se mi zrodilo v hlavě, a sice stavba Stalinova pomníku u nás a Kristovy sochy nyní v Polsku.
Jinak tam jsou zajímavá srovnání a celkem fungující.
Nikos.
Okomentovat